Ütü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neredeyse birçok kişinin yapmaktan keyif almadığı ütüler, şık giysilerin daha düzenli durmasında önemli bir etkiye sahip. Dolayısıyla, neredeyse her gün ihtiyaç duyduğumuz ütüleri hayatımızdan çıkarmak pek mümkün gözükmüyor. Durumlar böyle olunca bize de ütü yapmanın püf noktalarını öğrenmek düşüyor. Siz de uzun ütüleme serüvenlerinden, kırışıklıklardan ve çift çizgilerden muzdarip iseniz, gelin iş yükünüzü yarı yarıya azaltacak birkaç püf noktaya değinelim.

Ütü Suyu ile Daha Uzun Ömürlü Ütüler

Ütü suyu; ütünün kireçlenmesini önlemek ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamak amacıyla özel olarak üretilen saf sulardır. Siz de ev aletinizin daha uzun ömürlü olmasını ve giysilerinize mükemmel şıklık getirmesini istiyorsanız, çeşme suyu ya da arıtılmış su yerine ütüler için üretilmiş saf sulardan satın alarak yararlanabilir, kireçlenme ve su akıtma gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Böylelikle ev aletinizin ömrünü uzatmış ve uzun bir süre masraftan kaçınmış olursunuz.

Kıyafetlerinizin Kumaşına Göre Ütüleme Isısını Ayarlayın

Kıyafetlerinizin göz alıcı ve şık görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri de yapılan ütünün kalitesidir. Her kumaş farklı sıcaklıklara dayanıklıdır. Bundan dolayı ütüleme yaptıktan sonra iyi bir sonuç ile karşılaşmak için kumaş özelliklerini iyi bilmeli ve ısıyı doğru ayarlamalısınız. Doğru ısı uygulanmadığında fazla ısı nedeniyle kumaş ve astar gibi malzemeler yanar ve ütünüze yapışır. Bu da tabanına zarar verebilir. Isının yeterli gelmemesi durumunda ise kumaşlarda istenilen görüntü elde edilemez. Bu yüzden ev aletinizin özelliklerini iyi bilmeli ve doğru ayarı yapmalısınız. Kaliteli bir sonuç için ütüleme ayarını kumaşınızın cinsine göre ayarlamalısınız. Hangi ölçüde ve ne kadar süre ile ısı ve basınç vermeniz gerektiğini doğru hesaplamalısınız. Böylelikle kırışıklıkların kolaylıkla açılmasını sağlar ve kumaşın yapısına zarar vermekten kaçınmış olursunuz. İşinizi kolaylaştırmak için size birkaç ipucu; aynı kumaş cinsine sahip kumaşlarınızı yan yana olacak şekilde sıralayın. Örneğin ipek ve sentetik gibi kumaşlar düşük ve orta sıcaklıkta ütülenebilir. Pamuklu ve ketenli giysiler ise en yüksek sıcaklıkta ütülenebilir. Yünlüleri ise orta ve yüksek ısıda ütüleyebilirsiniz. İşte kıyafetlerinizi bu şekilde sıralamak işlerinizi kolaylaştırır. Zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Ütünüzün İçinde Su Bırakmayın

Günlük hayatın vazgeçilmez ev aletlerinden olan ütüyü, yanlış kullandığınızda hem ömrünü azaltıp hem de garanti süresi dolmadan bozulmalarına sebep olabilirsiniz. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için, ütüde kullanılan suya dikkat etmelisiniz ve suyunu fişe takmadan önce doldurmalısınız. Fakat diğer dikkat edilmesi gereken şey ise ütüleme işlemini bitirdikten sonra içinde su bırakmamak. Aksi takdirde kireçlenmeye sebebiyet verebilirsiniz. Buhar çıkış noktalarının da tıkanmasına sebep olan kireç, kıyafetlerinizin istenildiği gibi ütülenmesine engel olur ve uzun yıllar kullanmak için aldığınız ev aletinizin ömrünü kısaltır.

Kıyafetlerinizi Doğru Zamanda Ütüleyin

Diğer önemli nokta ise kıyafetleri hafif nemliyken ütülemek. Fakat kıyafetleriniz fazla kuruduysa ve derin kırışıklıklara sahip ise korkmayın! Kırışıklıklara biraz su püskürtün ve nem sayesinde işinizi kolaylaştırın. Bu şekilde kısa süreli bozulmaların önüne geçebilir ve güçlü buhar çıkışı da kuru kıyafetlerde daha kolay ütüleme olanağı sunduğu için işlerinizi daha da kolaylaştırmış olursunuz.

Ütü Seçiminizi de Doğru Yapmalısınız

Mükemmel bir ütü deneyimi için kaliteli ütülere ihtiyacınız var. Bazı kişiler için buharlı ütü modelleri ideal bir seçim olurken, bazıları için ise klasik ütüler bir hayli yeterli olabiliyor. Ütü seçiminde seramik tabanlıları seçerek yanma ve yapışma risklerini ortadan kaldırabilir, paslanmaz çelik taban ile ısıyı eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Buhar gücü ve watt gücü yüksek ütüleri tercih ederek kıyafetlerinizin kumaşına göre buhar ve ısı seviyesini ayarlayabilir, şok buhar özelliğiyle en zor kırışıklıklarla dahi kolayca savaşabilirsiniz.

Siz de zevkli ve pratik ütüleme deneyimini yaşamak için Arnica’nın mükemmel ve yüksek performanslı ütü modellerinden dilediğinizi seçebilir, ütü işleminizi daha pratik ve daha keyifli hale getirebilirsiniz.