elektrik süpürgesi

Coronavirüs Türkiye’de yayılmaya başladığından beri herkesin aklında ‘Bu virüsten nasıl korunabiliriz, virüs nasıl temizlenir?’ sorusu var. Uzmanlar bu konuda özellikle hijyene vurgu yapıyor ve temizliğin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kolaylıkla bulaşabilen bu virüsten korunmak için kişisel temizlik ve ev temizliğine dikkat etmek, dezenfeksiyon işlemini doğru yapmak en etkili yöntemler arasında.

Virüsten Korunmak için Kişisel Olarak Yapabilecekleriniz Neler?

Virüssüz bir hayat için derinlemesine temizlik artık hayatın vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor. Dışardan geldiğinizde ellerin 20 sn. boyunca çok iyi yıkanması artık herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir temizlik yöntemi. Peki, dışarıdaysanız ve el yıkama imkanınız yoksa virüs nasıl temizlenir? Bu durumda el dezenfektanı ya da 80 derecelik bir kolonya da ellerinizi temizleyip dezenfekte etme işini görecektir. Özellikle öksürme ve hapşırma sonrasında, yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve sonra, evcil hayvanlarla temas sonrasında ellerin mutlaka yıkanması gerekiyor. Tabii unutulmamalıdır ki, kirli ellerle gözlere, buruna ve ağıza dokunmak virüsü kapma olasılığının çok yüksek olduğu anlamına geliyor.

Evde En Çok Dokunulan Yüzeylerde Virüsler Nasıl Temizlenir?

arnica sessiz elektrik süpürgesi

Kişiden kişiye bulaşma, yüzeyler üzerinden bulaşma riskinden çok daha büyük bir risktir ama gün içinde temaslı insanlarla birlikte olma ihtimali düşünüldüğünde, evlerimizde özellikle sıkça dokunulan yüzeylerin rutin temizliği çok önemlidir. Çok fazla dokunulan, masalar, ışık anahtarları, mutfak tezgahları, telefonlar, kapı kolları, musluklar vb. yüzeylerin temizliği için öncelikle tek kullanımlık eldivenler kullanmanız tavsiye ediliyor. Peki ev nasıl temizlenir? Öncelikle bu yüzeyleri sabun ve su ile temizleyip ardından dezenfekte işlemi yapılmalı. Çünkü sabun ve su ile temizlemek, yüzeydeki mikrop, kir ve kirleri azaltırken, dezenfekte etmek de yüzeylerdeki mikropları öldürür. Bunun için ev tipi dezenfektanlar kullanmanızda fayda var. Kullanımdan sonra ortamı iyice havalandırmak unutulmamalı. Çamaşır suyu seyreltilerek de ev tipi bir dezenfektan hazırlayabilirsiniz ama kesinlikle amonyak vb. bir temizleyici ile çamaşır suyunu karıştırmayın. 5 litre suya 5 yemek kaşığı çamaşır suyu ile kendiniz bir dezenfektan hazırlayabilirsiniz.

Elektronik Cihazlar için Temizlik Nasıl Yapılır?

Gün içinde çok fazla kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, uzaktan kumandalar adeta birer virüs yuvası olabilirler. Bu cihazlar üzerine bulaşan virüs nasıl temizlenir merak ediyor musunuz? Elektroniklerinizi alkol bazlı mendillerle temizleyebilir ya da %70 alkol içeren, elektronik cihazlar için hazırlanmış özel spreyler kullanabilirsiniz.

Virüsten Korunmak için Çamaşırlar Özenle Yıkanmalı

Yapılan araştırmalar virüsün yüksek sıcaklıklarda etkisinin azaldığını ya da öldüğünü gösteriyor. Bu yüzden özellikle giysiler, havlu ve çarşaflardan virüs nasıl temizlenir merak ediyorsanız belirtelim, bu tür giysileri makinenin en sıcak su ayarında yıkamakta fayda var. Eğer evinizde hasta bir kişi varsa onun çamaşırlarını tutarken tek kullanımlık eldiven kullanabilirsiniz. Çamaşır makinelerinin de haftada bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş yıkanması da virüsten korunmak adına çok önemlidir.

Besinler Yoluyla Virüsün Bulaşması Nasıl Engellenebilir?

Market alışverişi sonrası virüs nasıl temizlenir? Son günlerde en çok sorulan sorulardan biri bu. Marketler, enfekte olmuş insanla temas edilebilecek ortamlar olduğu için market dönüşü temizlik çok önemli. Peki market dönüşü ne yapılmalı? Poşetlere veya yiyecekler üzerine bulaşmış virüs nasıl temizlenir? Öncelikle virüsün poşet ve yiyecekler yoluyla bulaştığına dair kesin kanıtlar yok ama besinler için standart temizlik prosedürlerini uygulamakta fayda var. Dışarıdan gelen poşetler içindeki malzemeleri çıkarıp poşetleri çöpe atmak ise en iyisi. Karton paketlere virüs bulaşır mı, bulaştıysa virüs nasıl temizlenir, sorusu da cevabı çok merak edilen sorulardan biri. Kargo ile gelen paketleri dezenfekte edici bir mendille silip balkonda veya bahçede 24 saat bekletmek olası virüslerin ölmesi için iyi bir yol.

Arnica’nın birbirinden farklı özelliklere sahip elektrik süpürgesi modelleri ile derinlemesine temizlik mümkün. Ürünleri incelemek ve hemen sahip olmak bir tık uzağınızda.