Zaman Kazandıracak Mutfak Hileleri

Yemek yapmak, kimine göre keyifli bir hobiyken kimine göre de yapılması gereken zor bir görevden ibaret! Mutfakta zaman geçirmeyi pratik hale getiren hileler sayesinde eğlenebilir ve ortaya yaratıcı yemekler çıkarabilirsiniz. Doğru hileler ile yemek yaparken zamandan kazanabilirsiniz.

Küçük Hileler ile Yemek Yapmak Daha Kolay ve Hızlı

Sebze ve meyveleri ayıklamak, soymak ya da pişirmenin kolay olabileceğiniz düşünür müsünüz? Sevdiklerinize kısa sürede lezzetli sofralar hazırlamanın yolu, mutfak hilelerinden geçer.

 • Hemen her yemekte bulunabilen domatesin kabuklarını soymayı unutmayın! Domatesleri kaynar suya daldırıp çıkardıktan sonra bıçağın tersini kabukların üzerinde gezdirerek kolay bir şekilde soyabilirsiniz.
 • Yumuşak bir peyniri rendelemeyi denediniz mi hiç? Çok zor! Peyniri 1 saat kadar buzlukta beklettiğinizde, sertleşeceği için dağılmadan hızlı bir şekilde rendeleyebilirsiniz.
 • Lezzetli mi lezzetli fırında tavuk yapmaya ne dersiniz? Tavuğu göğüslerinin üzerinde tepsiye yatırıp fırına verdiğinizde, kısa sürede her tarafı eşit pişmiş bir lezzet ile karşılaşabilirsiniz.
 • Narı saniyeler içinde soyabilirsiniz! Önce, narı ortadan ikiye ayırmalısınız. Sonrasında, tahta kaşıkla narın tersine vurmalı ve tanelerinin dökülmesini izlemelisiniz. Kıyafetlerinizin kirlenmesini istemiyorsanız, önlük giymeyi ihmal etmeyin!
 • Mandalina kabuklarını soymak zaman alıyor değil mi? Meyveyi yaklaşık 20 saniye mikrodalga fırında bekletip çıkardıktan sonra kolay bir şekilde soyabilirsiniz. Mısıra da aynı işlemi uygulayarak kabuklarını soyabilir ve sonrasında da, tanelerini bıçak yardımı ile koçanından ayırabilirsiniz.Blender Setleri ile Mutfakta Hız Kazanın

  Mutfakta hız kazandıracak Arnica blender seti modellerini incelemek için şimdi tıklayın!

 • Sebzelerin içini temizlemek oldukça zaman alabilen bir işlem! Kivi, biber, patlıcan veya kabak gibi meyve ve sebzelerin çekirdeklerini dondurma kaşığı ile pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Sebze ve otları keserken hızlı olmanız gerektiğini tahmin edebilirsiniz! Özellikle marul, nane, ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebze ya da semizotu, roka, tere, maydanoz gibi otları keskin bir bıçağın yardımını alarak dilediğiniz gibi kesebilirsiniz.
 • Bazı yumurtalar kabuklarından ayrılırken zorluk çıkarır! Kahvaltıya yetiştirmeniz gereken bir yumurtayı haşladıktan sonra soğuk suyun içinde birkaç saniye boyunca çalkalamayı deneyebilirsiniz. Ardından, kısa sürede düzgün bir şekilde soyabilirsiniz. Bir diğer yöntem de, kaynattığınız suya bir miktar karbonat atmaktır.
 • Yemeklerinizi karamelize soğan katmayı denediniz mi? Lezzetine lezzet katan soğanlara ulaşmanın yolu, kavurduğunuz tava ya da tencereye bir tutam kabartma tozu atmaktan geçer. Sonuç; kokusu ile kendine çeken soğanlarınız hazır bile!
 • Haşlanmış patatesleri soymanın kolay yolunu biliyor musunuz? Patatesleri buzlu suyun içine atıp bir süre beklettikten sonra incecik soyarak hazırlayabilirsiniz.

Mutfak Gereçlerinizi Yemek Yapmak için Hazırlamanın Kolay Yolları

Mutfak eşyalarınızı yemek yapmadan önce ya da sonra kolay bir şekilde hazırlayarak kendinize konfor sağlayabilirsiniz. Mutfakta hızlı ve pratik olmanın yolları:

 • Kesme tahtası ile başınız dertte mi? En heyecanlı yerinde ya kayar ya sarsılır! Altına nemli bir havlu koyarak kaymasına çözüm bulabilir ve kesim işlemine rahatlıkla başlayabilirsiniz.
 • Yarına soslu makarna planınız mı var? Makarnaları bir gün önceden ağzı kapalı poşet ya da kabın içine koyup bekletebilir ve ertesi günü pişirme süresini 2 dakikaya kadar düşürebilirsiniz.
 • Sebze ve meyvelerinizi rendelerken zorlandığınız için değiştirmenin zamanı mı diyorsunuz? Rendenizin üzerine yağ sürdüğünüzde, sebze ve meyveleriniz kolaylıkla kayar.
 • Yemek yaparken tarif kitabından faydalanmak oldukça keyifli! Mandallı askılar ile görebileceğiniz bir yere tutturarak kitap ya da notlarınızı temiz tutabilirsiniz.
 • Her eve lazım streç folyo! İnce ve yumuşak olan folyoyu kullanmak zor olabilir. Buzdolabında sakladığınızda ise açması ve kullanması oldukça kolay bir hale dönüşür.
 • Alüminyum folyodan mutfak gereci yaptınız mı? Folyonun kenarlarını katlayarak kendinize has et kabınızı yapabilir ve lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.