Elektrik Süpürgesi Neden Koku Yapar?

Temizliğin baş tacı olan elektrik süpürgeleri, ev temizliğinde en büyük yardımcımız. Ortamda bulunan katı ve sıvı maddeleri içine çekerek daha temiz bir yaşam alanı sunar. Evimizin temel ihtiyaçları arasında yer alan elektrikli süpürgeler, bazı durumlarda ise etrafa kötü koku yayar. Makinenin toz torbasının ve filtrelerinin dolu olması veya içine çekilen sıvı madde, elektrik süpürgesinin koku yaymasına sebep olabilir. Peki elektrik süpürgesinin kokusu nasıl engellenir? Birçoğumuzun karşı karşıya kaldığı bu konu her ne kadar içinden çıkılmaz bir durum olarak algılansa da, elektrik süpürgelerinin motor kısmından yayılan ve son derece rahatsız edici olan kötü kokulardan kurtulmak oldukça kolay. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız; birkaç basit yöntem sayesinde hızla sorundan kurtulabilirsiniz.

Elektrik Süpürgesinin Koku Yapma Sebepleri Nelerdir?

Halı ve sert zemindeki tozu, kiri ve diğer partikülleri emerek ev temizliğine katkı sağlayan elektrik süpürgeleri, bakım yapılmadığı takdirde kötü kokulara neden olur. Düzenli olarak kontrol edilmeyen ve bakımı yapılmayan elektrikli süpürgeler, evin içerisine de dayanılmaz kokular yayabilir. Bu sorundan şikayetçi olan pek çok kullanıcı ise elektrik süpürgesi neden koku yapar, sorusuna yanıt arar. Bu sorun, birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Elektrikli süpürgenizi kötü kokulardan arındırmak için öncelikle, kokunun kaynağını bulmalı ve kötü koku oluşmasına sebep olan durumu ortadan kaldırmalısınız. Süpürgeden yayılan kötü kokuların sebepleri ise genellikle şu şekildedir;

  • Toz torbasının dolu olması
  • Filtrelerde tıkanıklık
  • Koku yayabilen sıvı maddelerin süpürge ile çekilmesi
  • Boruların içinde kir birikmesi veya paslanma oluşumu

Elektrik Süpürgesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Elektrik süpürgesi kokuyor diyorsanız eğer, bu problemin nasıl önüne geçeceğiz sorusunun farklı yanıtları mevcut. Elektrik süpürgesi kötü kokusunu birkaç pratik yöntemle kolaylıkla giderebilirsiniz. İşte yöntemler… 

1. Toz Torbanızı Kontrol Edin

Eğer siz de elektrik süpürgesi koku yapıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız yapmanız gereken ilk şey; süpürgenin toz torbasını kontrol etmek olmalı. Yemek kırıntıları gibi koku yapabilecek maddelerin uzun süre toz torbasında kalması kötü kokuların oluşumunda büyük bir rol oynar. Bu nedenle, süpürgenizin toz torbasını 2 veya 3 ay geçmeden düzenli olarak değiştirmelisiniz. Yeni bir toz torbası kullanmak, süpürgenizden yayılan kötü kokuları engellerken yüksek emiş gücü ile de derinlemesine temizlik imkanı sunar. 

2. Filtreyi Temizleyin

Elektrikli süpürgelerde bulunan filtreler, temizlik sırasında havada bulunan toz ve kirleri emer. Bu özelliğinden dolayı filtreler belirli aralıklarla temizlenmediği takdirde tıkanır ve kötü koku oluşumuna sebebiyet verir. Ancak filtreler de bir süre sonra özelliğini kaybederek kullanıma elverişsiz hale gelir. Bu nedenle, elektrik süpürgenizin filtresini yılda bir kez değiştirmeye özen gösterin. Filtrelerin temizlenmesi ve yenilenmesi makinenizin performansının artmasını sağlar.

3. Boruları Kaynar Su ile Temizleyin

Temizlik esnasında ıslak veya nemli bir bölgeyi elektrikli süpürge ile temizlemek de makinede koku oluşumuna neden olabilir. Islak ve nemli zemini elektrik süpürgesi ile çektirdiğinizde toz torbası ıslanarak kötü koku yayar. Eğer, kokunun toz torbasından geldiğine eminseniz bir süre güneşte bırakarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Ancak makineyi çalıştırdığınızda kötü koku yayılmaya devam ediyorsa, boruların içini kaynar su ile temizlemeniz gerekir. Bu yöntemle, boruların içinde biriken kir ve pastan da kurtulmuş olursunuz.

4. Koku Çubuğu veya Parfüm Kullanın

Evinizde kullandığınız süpürge toz torbalıysa koku çubuğu kullanarak evinizin daha temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Torbayı her değiştirdiğinizde içine yeni bir koku çubuğu koyarak güzel koku salınımı yaratabilirsiniz. Su hazneli bir süpürge kullanıyorsanız da suyun içerisine birkaç damla parfüm katarak aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemler size maliyetli geliyorsa, bir miktar toz deterjanı da süpürgenize çektirebilirsiniz. 

Arnica’nın birbirinden farklı elektrik süpürgeleri, derinlemesine temizlik imkanı sunar. Alacağınız doğru elektrik süpürgesi modeli ile çok daha ferah bir yaşam alanı elde edebilirsiniz.